Montepacis
Facebook
Mail
+370 655 95185

Svetingumo kompleksas pažaislio vienuolyne

Gyvų istorijų ciklas Hortus Conclusus

Saugodamas istoriją, vienuolių kamaldulių palikimą, svetingumo kompleksas MONTE PACIS, įkurtas Pažaislio vienuolyne, kartu su vienuolyne gyvenančiomis ir juo besirūpinančiomis seserimis kazimierietėmis nuo 2014 m. pradėjo ilgalaikį kartą permėnesį rengiamų nemokamų renginių ciklą:

Gyvų istorijų ciklas Pažaislyje. Hortus Conlusus

“LDK kancleris Kristupas Zigmantas Pacas, Pažaislio vienuolyno fundatorius, statydamas ansamblį nuošalioje panemunėje ieškojo užuovėjos ir ramybės. Tai iliustruoja ir paties Paco žodžiai apie neprilygstamą poilsį Pažaislyje. 1679 m. rudenį nežinomam adresatui jis rašė: „Iš Varšuvos į LDK, į savo įprastą rezidencijos vietą Monte Pacis, atvykau rugsėjo 12 d., gelbėdamas sveikatą ir piniginę, čia, nors ir ne laiku, ėmiau rūpintis savo sveikata.“ Pažaislis Pacui pasirodo kaip barokinė arkadija – vieta, kur sukuriama ramybės, atsiskyrimo nuo pasaulio ar net savotiško rojaus Žemėje – hortus conclusus – imitacija.” (Mindaugas Paknys, Pažaislio vienuolyno statybos ir dekoravimo istorija, mokslo monografija, Vilnius, 2013)

Iš anksto parinktą ir viešai paskelbtą dieną „Monte Pacis“ vyksta paskaita – susitikimas – pokalbis – diskusija su dvasininkais, mokslininkais, rašytojais ir kitų profesijų profesionalais bei talentais.

Pirmoji Gyvų istorijų ciklas Pažaislyje. Hortus Conlusus viešnia tapo meno istorikė ir rašytoja Kristina Sabaliauskaitė, kuri atskleidė savo kitą amplua – ne rašytojos, bet meno istorijos mokslininkės.  Skaityti daugiau. Autorė, viešai deklaravusi savo simpatiją Pažaislio vienuolynui, ją paskaitoje pademonstravo su kaupu: ne tik gausiai ir vaizdžiai pavaizdavo XVII a. vidurio LDK didikų Pažaislio vienuolyno fundatorių Kristupo Zigmanto Paco bei jo žmonos Klaros Izabele de Mailly Lascaris gyvenimo ne tik viešas politines ir visuomenines aktualijas, bet atskleidė ir gan netikėtų užkulisių. Tai – ir K.Z.Paco romanas ir vedybinio gyvenimo detalės su prancūzaite Izabele de Mailly Lascaris, jų santykiai su kitais LDK didikais, dvaro damų intrigos ir ne tik asmenine jų galia bei įtaka valstybės vadovams, bet ir bendrai šalies politikai. Karalienė Marija Liudvika Gonzaga iš Paryžiaus atsivežė dvi rūmų damas – Mariją Kazimierą d‘Arquien (vėliau ji ištekėjo už Jono Sobieskio ir tapo Lenkijos karaliene) bei Klarą Izabelę de Mailly Lascaris – jauną, gražią, išsilavinusią jauną prancūzaitę, kuri sužavėjo taip pat išsilavinusį ir puikią karjerą darantį Kristupą Zigmantą Pacą. Kaip vėliau paaiškėjo – ne jį vieną. K.Sabaliauskaitė atskleidė daugiau nei trijų šimtų senumo paslaptį – Klara Izabelė, palaidota Pažaislyje, šalia savo vyro, bet jos širdis rasta Varšuvoje, Bielianų kamaldulių vienuolyne, ten, kur ji buvo saugiai priimta ir paslėpta beveik trečdaliui tūkstantmečio.. Ir net tarpininkaujant vienuoliams..

2014 m. „Gyvų istorijų ciklas Pažaislyje – Hortus Conclusus“ dalyviai:

Balandžio mėn. 13 d. „Kristupas Zigmantas ir Izabelė Pacai: likimai ir palikimas“. Dailės istorikė, menotyros mokslų daktarė, rašytoja Kristina Sabaliauskaitė.

Gegužės mėn. 31 d. „Pažaislis, pagavęs žmogų, jo nebepaleidžia“. Autorius ir lektorius: istorikas, humanitarinių mokslų daktaras Mindaugas Paknys.

Birželio mėn. 8 d. „Pokalbiai rimtomis temomis“. Autorė ir lektorė Lietuvos kino režisierė Giedrė Beinoriūtė.

Liepos 5d. „Istorinis Lietuvos karo aviacijos protokolas: apeigos ir tradicijos“. Lektoriai, Lietuvos kariuomenės oro pajėgų viešųjų ryšių vyriausiasis specialistas Gintautas Deksnys, kapelionas mjr. Dr. Virgilijus Veilentas.

Rugsėjo mėn. 21 d. “ Gospel muzikos žanras Lietuvoje ir svetur“. Profesionali Gospel muzikos atlikėja dainininkė Monika TÖrnqvist.

Spalio mėn. 15 d. „Konfliktas kaip pagrindinis privataus ir profesinio gyvenimo variklis. Konfliktų kūrybinis, evoliucinis ir destrukcinis pradas“. Vilniaus oro uosto vadovas Gediminas Almantas.

Lapkričio mėn. 16 d. „Lietuvos genas“. Biologijos mokslų daktaras Rolandas Maskoliūnas.

Gruodžio mėn. 7 d. „Kunigo, sesers vienuolės ir pasauliečio adventas, Šv. Kūčios ir Kalėdos. Kalėdaičių istorija ir prasmė“. Kauno arkivyskupijos vyskupas Kęstutis Kėvalas.

2015 m. „Gyvų istorijų ciklas Pažaislyje – Hortus Conclusus“ dalyviai:

Sausio mėn. 25 d. „Prasmingas ir efektyvus laiko planavimas“ paskaita. Lektorius, mokymo konsultantas, daugelio oratorinio, lyderystės, pardavimų, efektyvaus laiko, streso suvaldymo ir vidinės harmonijos, bei proto galių pažinimo seminarų autorius – Vygantas Pikčiūnas.

Kovo mėn. 8 d. „Minčių ir emocijų dirbtuvės“ paskaita. Mokymų trenerė – Sandra Varanavičė.

Balandžio mėn. 26 d. „Gyvų istorijų ciklo Pažaislyje Hortus Conclusus“ paskaita. Svetingumo komplekso MONTE PACIS interjero ir eksterjero autorius ir įgyvendintojas, architektas – Rimantas Giedraitis.

Gegužės mėn. 31 d. paskaita su Pažaislio muzikos festivalio sumanytoju bei rengėju, Kauno Valstybinės Filharmonijos vadovu – Justinu Krėpšta.

Birželio mėn. 14 d. Paskaita „Apie LDK didikų santykius su Prancūzija“. Karo istorikas – Algimantas Daugirdas (paskaita neįvyko).

Birželio mėn. 21 d. Susitikimas su skaitytojais. Kelionių žinynų „Įdomiausios kelionės po Lietuvą“, „Įdomiausios kelionės po Lietuvą aktyviai“, „Ypatinga Lietuva“, „Po Lietuvą su šeima“ ir kt. sudarytojas, fotografas ir vienas iš autorių – Vytautas Kandrotas.

Liepos mėn. 5 d. „Lietuvos Karinių oro pajėgų apeigos ir tradicijos“ paskaita. Lietuvos kariuomenės Karinės oro pajėgos.

Rugsėjo 27 d. 16 val. „Įdomiausios kelionės po Lietuvą“ paskaita su Vytautu Kandrotu.